Právě vychází 3. díl
Studium a praxe nejstaršího dochovaného systému léčení
Vasant Dattatray Lad, M.A.Sc.
Učebnice ájurvédy dr. Vasanta Lada představuje toto starobylé učení v systematickém uspořádání, jež je snadno srozumitelné i západní veřejnosti.
Tento třídílný soubor je vyvrcholením celoživotního osobního studia a ájurvédské klinické praxe doktora Lada. Je dostatečně srozumitelná na to, aby byla použitelná i pro úplné začátečníky i laiky, jako základní literaturu ji používají studenti ájurvédy po celém světě a nechybí ani v knihovnách zkušených praktiků.
Toužíte proniknout do tajemství nejstaršího dochovaného systému léčení na naší planetě? Ájurvéda je lékařská věda, jejímž cílem je uzdravování, udržování kvality života a dosažení dlouhověkosti.
Je uměním každodenního života, jež se vyvinulo jako výsledek praktického, filozofického a duchovního osvícení a vyrostlo z kořenů pochopení celého stvoření. Nabízí hluboké porozumění jedinečnosti každého člověka a jeho těla, mysli a vědomí. Toto pochopení je základem zdraví a štěstí.
Širodhára je jednou z nejznámějších ájurvédských terapeutických metod. K její oblibě patrně přispívá i skutečnost, že pomáhá zvládat stres.
Při širodháře člověk leží na zádech a teplý sezamový olej mu souvisle teče na čelo na oblast související s čakrou třetího oka. Někdy je proud pomalu přesouván od pravého spánku přes čelo k levému spánku a pak zase zpátky. Poté je stabilizován na oblast třetího oka. Olej je v průběhu širodháry sbírán do nádoby a znovu používán. Je udržován příjemně teplý na dotek.
Širodhára je prospěšná při sinusové bolesti hlavy, migrénách, tinitu, bolesti krku a mnoha dalších typech bolesti. Pomáhá otevírat třetí oko. Používá se pro celkové zvládnutí stresu.
Proceduru v ukázkovém videu výše provádí terapeutka Jana Šimonová https://seminare.maitrea.cz/terapeuti
Základní principy ájurvédy
V prvním díle učebnice se seznámíme se „srdcem ájurvédy“. Najdeme v ní vysvětlení základních pojmů, dóšických teorií, filozofie a principů ájurvédy.
Kniha dá studentům pevnou základnu, na níž mohou stavět další studium. Prohloubení znalostí pak umožní druhý a třetí díl této učebnice.
Každý léčebný systém má určitou filozofickou základnu. Ájurvédská filozofie vychází z šesti filozofií života (šad-daršany), jejichž původními zakladateli byli indičtí svatí muži a jež jsou zaznamenány v dávných spisech. Značná část těchto spisů se souhrnně označuje jako védy neboli vtělené vědění. Védy jsou nadčasové; někteří mají za to, že jsou staré víc než deset tisíc let. Ájurvéda znamená v překladu „věda života“.
Ucelený průvodce klinickým posouzením
Druhý díl učebnice je zaměřený na umění diagnostiky. „Vaše smysly jsou vašimi zbraněmi a diagnostické dovednosti získáte jejich zdokonalením. Nepřítelem je vaše mysl, jež využívá smyslů, emocí, a hlavně strachu k tomu, aby vás přesvědčila, že máte léčit příznaky nemoci, vydělávat peníze a nikam dál se nedívat,“ píše v předmluvě k tomuto dílu praktik ájurvédy John Douillard.
Jádro ájurvédské praxe, tak jak nám ho představuje dr. Lad, spočívá v pozorování každého momentu prostřednictvím plynulého, nepřerušovaného toku pozornosti, při němž nedochází k žádné projekci toho, co by mohlo nebo mělo být.
Doktor Lad se s námi dělí o bohatství svých klinických zkušeností a předkládá nám metody vyšetřování a posouzení, které jsou kombinací těch nejužitečnějších ájurvédských a moderních technik léčení.
Obecné principy řešení a léčby nemocí
Třetí díl obsahuje postupy a metody léčby nemocí – od indikace a popisu účinků konkrétních látek, přes pranajámová či meditační cvičení až po speciální terapie jako je širodhára. V jednotlivých částech třetího dílu najdeme komplexní informace o:
Každá část jasně vysvětluje principy léčebných technik, často zde najdeme i popisy jejich praktického využití.
Ájurvédský lékař, přední odborník v tomto oboru, vyučuje ájurvédu jako vědu přítomného okamžiku. Dr. Vasant Lad získal lékařské vzdělání (B.A.M.S.) v roce 1968 na indické Univerzitě v Púně. V roce 1980 dosáhl titulu magistr ájurvédské vědy (M.A.Sc.) na Tilak Ayurved Mahavidyalaya, rovněž v Púně.
V roce 1984 založil v Novém Mexiku Ájurvédský institut, kde si pod jeho vedením osvojují vědomosti a dovednosti z oblasti ájurvédy studenti z celého světa.
Jeho třídílná Učebnice ájurvédy je považována za zřejmě nejlepší učebnici, jaká kdy vyšla v angličtině a znamená celosvětovou revoluci ve studiu i v ájurvédské praxi. Představuje filozofické základy a hlavní principy ájurvédy, dynamicky a inspirativně podané tak, jak se vyučují v prvním ročníku Programu ájurvédských studií na Ájurvédském institutu.
„Dr. Vasant Lad je pravý Vaidja – skutečný znalec reality. Jeho Učebnice ájurvédy je dalším důkazem, že dr. Lad v oblasti této dávné lékařské vědy nepochybně patří k předním odborníkům. Jeho schopnost vydestilovat starodávnou moudrost ájurvédy do stravitelného a praktického vědění je jedinečná.“
DEEPAK CHOPRA (+ DAVID SIMON, The Chopra Center for Wellbeing)
„Absolutně brilantní. Tato učebnice je plná praktického poznání, jež může takto výstižně předat pouze člověk s těmi nejhlubšími znalostmi ájurvédy. Tímto textem dr. Lad sdílí se čtenáři nevyčíslitelné dary své moudrosti, jež pomáhají naplnit cíl ájurvédy: odstranit utrpení a navrátit zdraví. Jsme nekonečně vděčni.“
SEBASTIAN POLE, Autor Ayurvedic Medicine; The Principles of Traditional Practice
„Předání ájurvédy od pravého mistra! Absoutně úplné a všezahrnující, přesto snadno pochopitelné a vstřebatelné. Nová kniha dr. Lada představuje hojnost praktické ájurvédské moudrosti pro naši dobu.“
REBECCA a SASCHA KRIESEOVI, praktici ájurvédy, zakladatelé Ayuseva Clinic
Doručujeme po celé ČR i na Slovensko.
Jednotlivé díly si objednejte samostatně nebo ve výhodném balíčku.
Objednejte si Učebnici ájurvédy ve formátu do čtečky